Bez kategorii

Windykowanie należności przez firmy

Windykowanie należności przez firmy

Problem złych kredytów jest dzisiaj dość dobrze znany także opinii publicznej, wśród której wiele osób samodzielnie musiało walczyć z problemami wynikającymi z braku środków na spłatę własnych zobowiązań. Banki powinny teoretycznie mieć na tyle dobrze funkcjonujące procesy weryfikacyjne i analityczne, by wyeliminować ryzyko udzielenia złej pożyczki do minimum, które nie stanowiłoby zagrożenia w budżecie firmy. Niestety rywalizacja i konkurencja między bankami dopuściła je w złotym okresie wzrostów koniunkturalnych do obniżenia wymogów i sprzedawania wielu pożyczek osobom, które absolutnie nie spełniały wtedy warunków do otrzymania pożyczki przez Internet ani jakiejkolwiek innej.

Niemożliwość windykowania tych wszystkich zobowiązań posłała wiele banków na skraj bankructwa, niektóre upadły, inne potrzebowały pomocy rządowej, aby wyjść z największych problemów. Pomocy takiej nie otrzymali natomiast indywidualni kredytobiorcy, dla których utrata wynagrodzenia i pracy oznaczała natychmiastowe lawinowe zwiększanie zadłużenia względem wielu różnych instytucji finansowych.

Pożyczki pozabankowe

Procesy windykacyjne mają zatem kolosalne znaczenie także dla firm, które sprzedają pożyczki pozabankowe, albowiem tak samo jak banki mają problem ze ściągalnością długów, tak samo firmy pokroju Providenta czy Optimy, spotykają się z notorycznie unikającymi spłaty klientami. Istnieje wiele technik komunikowania się z dłużnikami i obchodzenia się z nimi w tym sektorze. Najczęściej spotykane rozwiązania, to:

  • firma decyduje się na uruchomienie własnej firmy czy założenie spółki córki, która będzie zajmowała się wyłączne windykowaniem należności – w przyszłości być może także dla innych firm

  • firma lub bank sprzedaje dług klienta do firmy zewnętrznej, która specjalizuje się w ściąganiu długów lub śledzeniu dłużnika w sposób umożliwiający pozyskanie informacji o jego ukrywanych przychodach czy kontach bankowych albo innych ruchomości czy nieruchomości mogących posłużyć do zaspokojenia roszczeń finansowych wierzycieli

provident

Zobacz także:

Leave a Reply