Informacje / kredyt / porady / Pożyczki

Problemy finansowe pożyczkobiorców

Problemy finansowe pożyczkobiorców

Branie kredytów w ostatnich dekadach stało się rozwiązaniem na prawie każdy problem. Możliwość wzięcia pożyczki przez Internet i otrzymania pieniędzy na konto w ciągu nawet piętnastu minut – na dowolny cel, bez dostarczania do banku lub firmy pożyczkowej żadnych dokumentów – kusiła także tych, którzy normalnie nie mieliby możliwości uzyskania kredytu w banku.

Szczególnie szybko rozwinął się sektor udzielający pożyczki pozabankowe, a więc firmy prywatne finansowane z kapitału inwestorskiego, zdolne do zaspokojenia potrzeb pożyczkowych nawet setek tysięcy stałych klientów. Wielu z klientów takich firm regularnie oddaje zobowiązanie i pożycza po raz ponowny pieniądze – mniejsza część klientów to ci, którzy pożyczyli pieniądze tylko raz.

Przeterminowane kontrakty

Sporą część bazy klientów takich firm stanowią jednak kontrakty długo przeterminowane, które absolutnie nie służą firmie ani jej wydajności finansowej. Im więcej złych kredytów, tym gorzej dla każdego banku oraz firmy pożyczkowej. Tym bardziej, że windykowanie jest w dzisiejszych czasach bardzo trudne – dekadę temu mało kto posiadał więcej niż jedno konto w banku. Dzisiaj otwarcie konta zajmuje kilka minut i pozwala na skuteczne ukrywanie swoich dochodów przed organami skarbowymi czy komorniczymi, które mogłyby ewentualnie dojść do dłużnika i przejąć jego środki w celu pokrycia zobowiązań.

Firmy nie mogą jednak rezygnować z windykowania dłużników i starają się robić to na wiele różnych sposobów:

  • jedne wybierają świadomie model bardziej ugodowy i prokliencki, nakazujący dogadywanie się z dłużnikami za wszelką cenę i umożliwienie im dokonywania spłat na bardziej dogodnych dla nich warunkach

  • inne wolą bardziej ostry ton, straszenie wypowiedzeniem umowy ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi i finansowymi, skierowanie sprawy do sądu lub egzekucji komorniczej i w przypadku braku reakcji ze strony klienta, natychmiast faktycznie przechodzą do tych kroków, obarczając jednocześnie klienta wszystkimi kosztami windykacyjnymi, egzekucyjnymi i monitami w ich sprawie.

provident

Zobacz także:

Leave a Reply