Bankowość / Finanse

Pożyczka gotówkowa – co w przypadku problemów ze spłatą

Pożyczka gotówkowa – co w przypadku problemów ze spłatą

Już w momencie ubiegania się o pożyczkę gotówkową należy dokładnie zapoznać się z możliwościami, z których można będzie skorzystać w razie problemów z regularną spłatą pożyczonych środków.  Jeśli pożyczka udzielana jest na dłuższy okres czasu to takie problemy mogą się pojawić w trudnej przecież do przewidzenia przyszłości.

Wiele firm pożyczkowych oferuje pożyczki nawet na kilkanaście miesięcy, co jest dosyć długim okresem jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że typowa pożyczka gotówkowa opiewa na kwotę kilku tysięcy złotych. Zatem jeśli na horyzoncie pojawi się widmo problemów z regularną spłatą rat pożyczki, należy jak najszybciej w odpowiedni sposób zareagować. Czekanie na ostatnią chwilę jest tutaj poważnym błędem, często kończącym się podjęciem przez pożyczkodawcę działań windykacyjnych i obciążeniem wcale niemałymi kosztami dodatkowymi samego pożyczkobiorcę.

Podstawową możliwością w sytuacji problemów z regularną spłatą pożyczki jest skorzystanie z jej ubezpieczenia. Obecnie wiele dużych firm pożyczkowych wręcz wymaga odpowiedniego ubezpieczenia pożyczki, czy to w oparciu o swoją ofertę, ze współpracującym z nią towarzystwem ubezpieczeniowym czy też wymogiem zawarcia takiego ubezpieczenia całkowicie w swoim własnym zakresie. W typowych sytuacjach takich jak na przykład utrata pracy, można jak najbardziej skorzystać ze swojej polisy ubezpieczeniowej. W innych przypadkach można rozważać jeszcze dwie opcje, które trzeba zgłosić odpowiednio wcześnie do swojej firmy pożyczkowej.

Pierwszą z nich jest tymczasowe zawieszenie spłaty pożyczki. Opcja taka jest dostępna przy pożyczkach gotówkowych przewidzianych na dłuższy okres czasu. Innym rozwiązaniem jest zmniejszenie wysokości raty pożyczki poprzez wydłużenie okresu spłaty. Może przynieść to tymczasową ulgę jeśli chodzi o domowy budżet, ale w dłuższej perspektywie oznacza także wyższy całkowity koszt pożyczki, więc gdy sytuacja finansowa ulegnie poprawnie warto rozważyć ponowną zmianę harmonogramu spłaty pożyczki, tym razem go skracając lub skorzystać z opcji wcześniejszej spłaty zaciągniętej pożyczki.

Więcej informacji na  https://www.provident.pl

Zobacz także:

Leave a Reply