Bankowość / Finanse / Giełda

Okres spłaty pożyczki gotówkowej i wcześniejsza spłata

Okres spłaty pożyczki gotówkowej i wcześniejsza spłata

Koszty całkowite każdej pożyczki gotówkowej są ściśle uzależnione zarówno od wielkości samej pożyczki jak i okresu jej spłaty. Wpływ mają także dodatkowe koszty pobierane przez pożyczkodawcę, często ściśle uzależnione z tym jak długo potrwa spłata pożyczki. Co więc jest jak najbardziej zrozumiałe im szybciej uda się daną pożyczkę spłacić, tym jej całkowite koszty będą mniejsze.

Mając taką świadomość, już na samym początku warto wybrać możliwie najkrótszy okres spłaty pożyczki, zgodny ze swoimi możliwościami finansowymi. Zaleca się jednak zostawienie pewnej rezerwy. W razie bowiem problemów z terminową spłatą, dodatkowe opłaty pobierane z tego tytułu także mogą być dosyć wysokie.

Element ten można skonsultować ze swoim doradcą, czy to niezależnym doradcą finansowym czy też przedstawicielem firmy pożyczkowej oddelegowanym do obsługi klienta. Odpowiednie dobranie okresu spłaty powinno także uwzględniać możliwość wcześniejszego spłacania pożyczki gotówkowej. Sytuacja wygląda inaczej w zależności od tego jakiego typu spłaty chcemy dokonać odpowiednio wcześniej. W przypadku częściowej spłaty kapitału zmianie ulec może harmonogram spłaty pożyczki. Z reguły będzie to po prostu zmniejszenie wysokości samej raty. Najkorzystniejszą opcją jest całkowite wcześniejsze spłacenie pożyczki, w zależności jeszcze od tego kiedy takiej spłaty dokonamy. Im więcej czasu do terminowego spłacenia pożyczki pozostało, tym więcej na jej wcześniejszej spłacie można zyskać.

Podstawowe korzyści to zmniejszenie całkowitych kosztów pożyczki, ale także możliwość zwrotu niektórych opłat, które pobierane są na cały okres spłaty pożyczki. Mowa chociażby o ubezpieczeniu pożyczki, ale może być to także jej domowa obsługa. Spłata pod koniec okresu pożyczki może być już nie opłacalna, bowiem wcześniejsze, niezgodne z harmonogramem spłacanie pożyczki może spowodować, że nie zyskamy prawa do skorzystania z warunków jednej z licznych, pożyczkowych promocji. Często są to premie, wynoszące nawet do kilkuset złotych czy prezenty rzeczowe, których wartość także może być spora. Wtedy też warto rozważyć, czy na wcześniejszej spłacie pożyczki faktycznie zyskamy.

Polecamy zapoznanie się z ofertą https://www.provident.pl

Zobacz także:

Leave a Reply