Informacje / kredyt / porady / Pożyczki

Działanie na rzecz klientów

Działanie na rzecz klientów

Istnieje wiele rzeczy, które może dla swoich klientów zrobić bank lub dowolna inna instytucja finansowa, gdy ci zaczynają mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Oczywiście bardzo wiele zależy od strategii i modelu biznesowego danej instytucji – jedne wolą utrzymać klienta przy sobie nawet kosztem wydłużenia terminu spłaty pożyczki, albo prolongaty czy obniżenia oprocentowania, byle klientowi było łatwiej spłacać zobowiązanie. Inne natomiast nastawiają się na koszty windykacyjne i inne możliwe do zyskania z tytułu egzekwowania należności korzyści finansowe. Szczególnie podatne na duży zarobek z tytułu tych złych kredytów są firmy sprzedające pożyczki pozabankowe, które niejednokrotnie nie zarabiają prawie nic, gdy klient faktycznie odda pieniądze w terminie.

Nieterminowe spłaty

O wiele więcej zarabiają na takich klientach, którzy są nieterminowi w swoich spłatach i muszą chociażby dokonywać tzw. przedłużeń terminu spłaty – wynoszących niekiedy jedną czwartą całego zobowiązania, a nie prowadzących do najmniejszego nawet obniżenia ostatecznych kosztów. Tym czasem prawdziwie konsumenckie nastawienie firmy udzielającej pożyczek poznać można po tym, że faktycznie jest ona w stanie zrozumieć gorszy moment w historii finansowej czy zawodowej klienta i proponuje mu takie rozwiązania, jak:

  • konsolidacja zadłużenia, a więc możliwość połączenia rat z innych zobowiązań w jedną, mniejszą ratę, na dłuższy okres kredytowania i niższe oprocentowanie, w jednej instytucji – co znacząco ułatwia uporządkowanie spraw finansowych

  • odroczenie najbliższej raty lub trzech do sześciu rat spłaty, nazywane niekiedy wakacjami kredytowymi

  • obniżenie wysokości najbliższych kilku lat, a więc prolongata, nie jest jednak – podobnie jak powyższe mechanizmy – stosowana szczególnie chętnie przez wszystkie firmy, a często wymaga także spełnienia większej ilości warunków formalnych, niż przy wzięciu prostej pożyczki finansowej

Nie wszystkie firmy prowadzą jednak na tym rynku prokonsumencką politykę i ich model biznesowy zakłada raczej jak najszybsze przekazywanie każdej sprawy do działu windykacji.

provident

Zobacz także:

Leave a Reply