Finanse / Giełda

Czym są pożyczki gotówkowe i kto może ich udzielić

Czym są pożyczki gotówkowe i kto może ich udzielić

Pożyczki gotówkowe nie bez powodu porównywane są często z kredytami bankowymi. Mają z nimi całkiem sporo wspólnego, ale jedną z podstawowych różnic jest forma regulacji prawnej pożyczek oraz wymóg, iż pożyczkodawca musi być właścicielem pożyczanych środków. Nie mogą więc one pochodzić na przykład z depozytów innych klientów. Na tej podstawie właśnie udzielane są pożyczki gotówkowe, zarówno przez firmy jak i osoby prywatne, aczkolwiek skala tych drugich jest nieporównywalnie mniejsza.

Same pożyczki gotówkowe także mocno mogą się od siebie różnić, zarówno pod względem dostosowania pożyczki do wymagań i możliwości klienta, jak i wymogów formalnych stosowanych przez firmy, które takich pożyczek udzielają.

Wyróżnić można w zasadzie trzy podstawowe grupy pożyczek gotówkowych. Niektóre firmy pożyczkowe są w stanie zaoferować praktycznie każdy rodzaj pożyczek gotówkowych, inne koncentrują się na wybranym przez siebie typie. Na samym początku mamy tak zwane chwilówki, czyli pożyczki na bardzo małe kwoty, udzielane zwykle przez wyspecjalizowane firmy. Często reklamowane jako pożyczki dla każdego czy też pożyczki bez BIK. W wielu przypadkach tak jest w istocie, wymogi dotyczące otrzymania takiej pożyczki mogą być bardzo niskie, ale też w związku z tym wysokie mogą być koszty samych chwilówek. Mowa oczywiście porównaniu owych kosztów do wysokości samej pożyczki, bowiem kwoto może być to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych.

Największą grupę pożyczek gotówkowych stanowią pożyczki na nieco większe kwoty, które to w sporym stopniu przypominać mogą kredyty gotówkowe. Takie pożyczki otrzymać można o wiele łatwiej niż kredyt bankowy, ale trzeba się już tutaj spodziewać konieczności spełnienia nieco większych wymagań. Zwykle jest to sprawdzenie historii kredytowej w BIK czy konieczność przedstawienia zaświadczenia o wysokości zarobków. Są to pożyczki od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych udzielane maksymalnie na okres kilkunastu miesięcy. W tym właśnie segmencie działają największe firmy pożyczkowe. Ostatnią grupą są tak zwane pożyczki hipoteczne, na dosyć wysokie kwoty.

Polecamy zapoznanie się z ofertą https://www.provident.pl

Zobacz także:

Leave a Reply